راهكارهای تقویت اتحاد ملی و انسجام اسلامی در جامعه

راهكارهای تقویت اتحاد ملی و انسجام اسلامی در جامعه
رشته تحصیلی : علوم اجتماعی

فرمت فایل : doc

تعداد صفحات : 29

حجم فایل (به کیلوبایت) : 26

فرمت دانلود : رار/ زیپ

مبلغ : 2500 تومان

خرید و دانلود

مقدمه :

اتحاد ملی یك مسأله داخلی است و انسجام اسلامی یم مسأله خارجی و هر كدام نیازمند راهكارهای متفاوت ( و حتی گاه متناقض ) می باشند . چرا كه یك راهكار ممكن است . منجر به انسجام اسلامی بالا ، اما اتحاد ملی پایین و بالعكس راهكار دیگری ممكن است منجر به اتحاد ملی بالا ولی انسجام اسلامی پایین شود . در این نوشتار سعی بر ارائه راهكارهایی است كه همزمان منجر به اتحاد ملی و انسجام اسلامی بالایی گردند و از ارائه راهكارهایی با نتایج متضاد یا متناقص و گیج كننده پرهیز شده است . پیش از ارائه هرگونه راهكار بایستی عواملی كه منجر به اتحاد ملی و انسجام اسلامی در كودكان و نوجوانان می شوند را شناسایی نماییم و پس از آن با برنامه ریزی های دقیق زمینه های لازم را برای تقویت شكل گیری نگرش مثبت نسبت به اتحاد ملی و انسجام اسلامی و همچنین كسب دانش لازم و ایجاد رفتارهای مناسب فردی و گروهی فراهم كرد . مبانی نظری تحقیق ،‌مطالعات رشد كودك و نوجوان و مصاحبه های صورت گرفته توسط محقق با تعدادی از دانشجویان عوامل مهم و تاثیرگذار بر كودكان و نوجوانان را به شرح مدل ذیل استخراج نمود .

رسانه ها و مطبوعات

رسانه ها و مطبوعات به دلیل داشتن مخاطبان و سیع از همه اقشار جامعه تاثیر بسیار زیادی بر رفتار های افراد جامعه و به خصوص كودكان و نوجوانان دارند . بنابراین آنان می توانند با تدارك برنامه های مناسب برای كودكان و نوجوانان به شكل گیری و تقویت اتحاد ملی و انسجام اسلامی و كمك های فراوانی بنمایند . علاوه بر آن هزینه بسیاری از برنامه هایی كه از طریق رسانه ها پخش می شود و همچنین زمان و نیروی انسانی ه صرف این برنامه ها می شود  به مراتب نسبت به سایر روش ها كم تر است . از طریق رسانه ها می توان آثار و  اماكن تاریخی ملی و مذهبی موجود در ایران و جهان اسلام را به تصویر كشید .

عوامل اجتماعی – فرهنگی

اجتماعی كه در آن قرار داریم تركیبی است از عوامل فوق الذكر و سایر عوامل احتمالی كه به آن اشاره نشده است و همچنین ارزش ها و فرهنگ خورده فرهنگ های حاكم در آن كه رفتارما را احاطه كرده است . این فرهنگ در حال حاضر درجاتی از اتحاد ملی و انسجام اسلامی را در خود دارد . لذا ضروری است در این میزان درجات در جای جای میهن اسلامی مورد بررسی و شناسایی قرار گیرد تا اطلاعات لازم و كلیدی استخراج شده و برنامه های مناسب را با توجه به اطلاعات حاصله از وضعیت موجود در جامعه و مقایسه آن با وضعیت مورد انتظار طراحی ،‌اجرا ،‌ارزیابی و اصلاح نمود . باشد كه منجر به تقویت اتحاد ملی و انسجام اسلامی و دوری از هرگونه نفاق و گسیختگی داخلی و خارجی گردد .